Kumaşlarda Patlama Mukavemeti Ölçümünün Akreditasyonu

  Kumaşlarda Patlama Mukavemeti Ölçümünün ISO 17025 Standardına göre Akreditasyonu
  Örme ve dokuma kumaşlarında numune alma sürecinden – numune kayıtları ve deney sonuçları na kadar akredite bir laboratuvar olmak için tüm bu süreçleri ISO 17025 Standardına göre düzenlemelisiniz. Patlama mukavemeti yada patlama yüzey gerilimi olarak da anılan bu test için 2 method uygulanır. Diyafram üzerine serilen kumaş numunesi alttan basınç uygulanarak patlatılır.

  Kumaş Testi Numune Alma Prosedürü
  Kumaşlarda patlama mukavemeti yada patlama yüzey gerilmesini ölçmek için hidrolik ve pnömatik olmak üzere 2 method uygulanır. Cihaz otomatik patlatma deney cihazı ve numune deney alanı olmak üzere 2 parçadan oluşur. Deney alanları numunenin özelliklerine göre 1 m2, 50 cm2, 10 cm2 ve 7.3 cm2 olabilmektedir. Test numunesi atmosfer şartların 24 saat kondüsyonlanır. Kondüsyonlanan numuneyi düz bir yüzeye serip numune alırken kumaşın en az 150 cm içerisinden 140 cm*140 cm olacak şekilde 5 adet numune çelik cetvelle çizerek hazırlanır. Cihazın kavrama sisteminden dolayı numuneler kesilmeden de cihaza yerleştirilebilir.
  Deney Prosedürü
  Numune alınırken farklı atkı ve çözgü ipliklerinin gelmesine özen gösterilir. Eğer numuneler ıslak bir şekilde test edilecekse 20 C derecede Sınıf 3 su içinde 1 saat bekletilir ve kurutma kağıdı ile kurutulur. Hazırlanan numuneler kenarından kesilerek patlatmak üzere cihazı yerleştirilir. Cihaza yerleştirilirken numunenin gerilimsiz olmasına dikkat edilir. 7.3 cm lik numunenin kavrama alanı ile alt kısmında eşit olmasına dikkat edilir. Yerleştirilen numuneyi cihazın üst kısmındaki butonlara basarak 2 plaka arasında kavramasına dikkat edilir. Cihazın okey tuşuna basarak start tuşuna basılır. Gliserol ve hava ile şişen numune 15-25 sn de patlar, patlamayan numunenin sonuçları kabul edilmez. Patlama 20 +_5 sn de patlatılır. Patlama sonrası bilgisayarda hızı, süre, numunedeki mesafe ve kaç pascal da patladığı ekranda görünür. Bu şekilde 5 numunenin patlama değerleri aritmetik ortalaması alınır.
  Daha sonra diyafram aynı işleme tabi tutularak farkı hesaplanır ve mukavemet değeri hesaplanır.

  Bu prosedür ve talimatların kalite yönetim sistemi çatısı altında ekipman gereklilikleri ve kalibrasyonları ile sıkı takip edilerek akredite olunabilir. Akreditasyon dokümantasyonu uygulama ve danışmanlık konusunda hizmetlerimmiz vardır.

Scroll to Top